پراکسی MTProto تلگرام، نسخه بلاک چین تلگرام نیست!

0 269

پراکسی MTProto تلگرام، نسخه بلاک چین تلگرام نیست!

 

پس از انتشار اخرین نسخه اپدیت تلگرام که با استفاده از پروکسی MTPROTO  می باشد واین سوال را در ذهن کاربران ایجادکرد که این همان نسخه تلگرام بلاک چین است یا تلگرام ضدفیلتر با بلاک چین می باشد و اینکه MTPROTO  چیست وچگونه تلگرام از طریق آن فیلترینگ را دور می زند.

MTPROTO  چیست ؟

اخیرا تلگرام بر پایه‌ی پروتکل MTProto یک پراکسی با نام MTProto Proxy معرفی کرده است که توسط آن علاوه بر رمزنگاری تمامی محتواها، ارتباط شما با تلگرام ازطریق  یک سرور دیگر برقرار می‌شود به این صورت که پیام‌هایتان ابتدا رمزنگاریمی‌شود و به سمت سرور فرستاده می‌شود و در آنجا بدون رمزگشایی به طور مستقیمبه سوی گیرنده ارسال می‌شود.بنابراین امکان شنود و وارسی پیام ها در سرور از بین می رود.

پراکسی چیست؟

پراکسی در عموم گاهی به جای فیلترشکن نیز به کار میرود، اما آیا واقعا پراکسی فیلترشکن است؟ پاسخ منفی است، یک سرور پراکسی به عنوان یک واسطی بینکاربر و سرور قرار میگیرد، هنگامی که کامپیوتر یا موبایلی از طریق پراکسی به اینترنت وصل می شود ابتدا درخواستش را به یک سرور پراکسی می فرستد سپسپراکسی به دستگاه مقصد متصل شده و اطلاعات را دریافت می‌کند و سپس در اختیار دستگاه مبدا قرار می‌دهد.

این سرورهای پراکسی می‌توانند داده‌ها را دریافت و پردازش کنند و درسیستم‌های مدیریت داده‌ها استفاده شوند.

پراکسی MTProto چگونه کار می کند؟

کارکرد این پراکسی در وبسایت تلگرام به طور کامل توضیح داده شده است که به طور کلی می‌توان به سه بخش تقسیم کرد:

  1. زبان کوئری API : بوسیله آن پاسخ ها و درخواست های سرور به پیام های باینری تبدیل می‌شوند.
  2. قرار گیری یک لایه Cryptographic که تمامی پیام ها و اطلاعات را قبل از ارسال رمزنگاری می‌کند.
  3. ماژول Transport که داده های رمزنگاری شده از طریق یکی از پروتکل های شبکه http، tcp، udp و یا https منتقل می‌شوند.

تلگرام با معرفی پروتکل جدیدی به نام MTProto سعی دارد که به طریقی فیلترینگ را دور بزند. اما می‌توان IP پراکسی‌هایی که با این پروتکل کار می‌کنند را مسدود کرد.تلگرام نیز با تغییر مکرر پراکسی های خود مانع از این کار می‌شود و به همین دلیل است که تلگرام مداوم پراکسی‌های مختلفی را ارائه می‌دهد.

ارتباط MTProto با بلاکچین

همانطور که گفته شد، در اینجا حرفی از راه اندازی تلگرام بر بستر بلاکچین زده نشده است و پیام هایی که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم صرفا جهت افزایش بازدیداز کانال ها و گاهی سو استفاده از کاربران می‌باشد و شاید حتی سیاست تلگرام برای استفاده‌ی کاربران از این پراکسی می‌باشد.

لازم به ذکر است که کاربردبلاکچین رفع فیلتر نمی‌باشد، بلکه بلاک چین فناوریجدیدیست که می‌تواند دنیا را متحول کند و آینده‌ی اینترنت و عصر دیجیتال باشد.

شرکت‌های بزرگی از جملهمایکروسافت وگوگل در صدد استفاده از بلاک چین هستند. بلاک چین دنیای بزرگیست که کاربردهای زیادی از جمله: ذخیره فایل، پیش بینی بازار، اینترنت اشیا، ثبتدارایی، مدیریت اطلاعات و … دارد که فیلترینگ هیچ جایگاهی در کاربردهای وسیع آن ندارد. شاید آپدیت‌ های جدید تلگرام بتواند به دور زدن فیلترینگ کمک کند، ولی هیچکدام از این آپدیت ها، نسخه‌ی بلاکچینی تلگرام نیستند و نباید MTProto را با بلاک چین اشتباه گرفت.

شما همچنین ممکن است مانند بیشتر از نویسنده

ترک یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.