اپلیکشن هااندرویدترفند هاترفندهای اندرویدتکنولوژیفتوشاپگرافیک

۷ نکته مفید خلق یک تصویر خارق العاده از مناظر طبیعی

خلق یک تصویر خارق العاده , اسمارت فون های پرچمداری مثل iPhone 11 Pro ، Samsung Galaxy S20 ، OnePlus 7 Pro یا Google Pixel 4 که این اواخر معرفی و روانه بازار شده اند، به چنان قدرت تصویر برداری بالایی رسیده اند که تصاویر خلق شده با آن ها را معمولا با دوربین های حرفه ای DSLR مقایسه می کنند.

در این مقاله، قصد دارم چند نکته مهم برای خلق تصاویر از منظره ها را به شما آموزش دهم تا چه در یک منطقه روستایی باشید چه در دل کوه و جنگل ها، عکس هایی شگفت انگیز ثبت کنید. با اینکه برخی از این نکته ها به درد اسمارت فون هایی با چند لنز دوربین می خورند، اما بسیاری از آن ها برای همه اسمارت فون های جدید و قدیمی هم کاربرد دارند. با اندروید زوم همراه باشید تا با هم، عکس هایی ثبت کنیم که بتواند هر بیننده ای را متحیر کند.

ابزارهای خود را کامل کنید

خلق یک تصویر خارق العاده , با اینکه با خود گوشی هم می توان تصاویر خارق العاده ای ثبت کرد، اما ابزار ها و لوازمی هم هستند که با استفاده از آن ها می توانید کار های خاصی بکنید. لوازمی که در خلق یک تصویر عالی می توانند بسیار مهم و کارآمد باشند.

لنز های ثانویه

اگر اسمارت فون شما دوربین فوق عریض ندارد، می توانید از لنز های ثانویه ای استفاده کنید که می توانند این قابلیت را به دستگاه شما اضافه کنند. به عنوان مثال لنز های ثانویه شرکت Moment می توانند به انواع گوشی های اندرویدی و iOS متصل شوند. این لنز ها از شیشه بسیار با کیفیت ساخته شده اند و با زاویه دید فوق عریضی که ایجاد می کنند، به شما این اجازه را می دهند که عکس های فوق عریض چشم نوازی از مناظر ثبت کنید که با دوربین استاندارد قادر به ثبت آن ها نیستید.

مبدل های فیلتر دار

خلق یک تصویر خارق العاده , کمپانی Moment همچنین مبدل های فیلتر داری هم برای فیلتر های ۶۲ میلی متری مثل پولاریزر ها که می توانند بازتاب نور آب را کاهش دهند یا رنگ آبی آسمان را بهتر کنند، تولید می کند. مبدل های فیلتر دار همچنین به شما اجازه می دهد که از Lee Filter های مربعی با کیفیت حرفه ای هم استفاده کنید که با یک حلقه ۶۲ میلی متری به مبدل متصل می شود. من این مبدل ها را برای دوربین Canon 5D Mk4 استفاده می کنم و تغییراتی که ایجاد می کنند، می تواند یک عکس عادی را به یک اثر هنری و حرفه ای تبدیل کند. یکی از مهمترین ها، فیلتر های چگالی طبیعی هستند که به طور انتخابی فقط نیمی از تصویر را تاریک می کند و به خوبی آسمان های روشن مناظر طبیعی را مدیریت کرده و جلوه ای زیبا به آن ها می دهد.

شارژقابل حمل

گر می خواهید به گشت و گذار در طبیعت رفته و کل روز را عکاسی کنید، یک شارژر قابل حمل یا همان پاور بانک بسیار ضروری است. بهتر است پاور بانکی که استفاده می کنید، حداقل گنجایش ۲۰۰۰۰ میلی آمپر ساعتی داشته باشد تا اگر آخر هفته ای را در دل طبیعت گذراندید، با مشکل کمبود شارژ موبایل مواجه نشوید.

تنظیمات دوربین گوشی را بررسی کنید

احتمالا اسمارت فون شما با حالت پیش فرض هم می تواند عکس های زیبایی از مناظر طبیعی بگیرد، ما بیاید یک قدم فراتر برویم و برخی از تنظیمات را برای خلق تصویری بهتر، تغییر دهیم.

اگر دستگاه شما حالت Pro Mode دارد تا کنترل دستی تنظیمات مختلف را به دست بگیرید، از آن حالت استفاده کنید. اگر هم ندارد، اپلیکیشن هایی مثل Moment ، Lightroom یا MuseCam امکان دسترسی و تنظیم المان های مختلف مثل ISO یا سرعت شاتر یا تراز سفیدی را به کاربر می دهد.

نمونه استفاده از Lee Filter
نمونه استفاده از Lee Filter

نکته مهم تر اینکه این اپلیکیشن ها قابلیت ثبت عکس با فرمت RAW هم دارند. تصاویر RAW بسیاری از تنظیمات دوربین مثل تراز سفیدی یا الگوریتم افزایش وضوح را که دستگاه شما به طور معمول در یک عکس jpg اعمال می کند را به کار نمی گیرد و نتیجه آن عکسی است که به کاربر اجازه می دهد تراز سفیدی را تغییر دهد، رنگ ها را دستکاری کند و جزئیات را بدون کاهش کیفیت تصویر و به صورت ساده تر از هایلایت ها و سایه ها نمایان سازد. کار هایی که اگر روی یک عکس jpg معمولی انجام دهید، کیفیت تصویر به طرز محسوسی کاهش می یابد. در ادامه و بخش ویرایش، بیشتر راجع به این فرمت جالب تصویر برداری صحبت خواهیم کرد.

در عکس های مناظر، دستکاری تراز سفیدی اهمیت زیادی دارد. امکان کم کردن برخی از هایلایت های تند یک آسمان روشن یا نمایان کردن سایه ها در پس زمینه، بسیار مهم است. همچنین امکان دستکاری و تغییر تراز سفیدی بعد از ثبت عکس هم امکان مانور زیادی برای ویرایش به شما می دهد. این قابلیت مثلا برای گرم کردن رنگ ها در یک عکس از غروب خورشید بسیار کارآمد خواهد بود.

نقطه ضعف عکس برداری در حالت RAW هم این است که قبل از به اشتراک گذاری، باید عکس ها را در اپلیکیشن های ویرایش تصویر مثل Lightroom یا Snapseed ادیت کنید. تصویر برداری از مناظر طبیعی فرآیندی کند و پیچیده تر است که صرف زمان و دقت برای ویرایش، بخشی از تجربه خلق یک تصویر زیباست.

حالت Pro Mode با Galaxy S10
حالت Pro Mode با Galaxy S10

زمان عکسبرداری

خلق یک تصویر خارق العاده , زمان مناسب شبانه روز، مهمترین نکته برای عکسبرداری از مناظر طبیعی است، چرا که با چرخش خورشید و تغییر زاویه و شدت نور آن، عکس از یک مکان می تواند بسیار متفاوت شود. بهترین زمان روز برای خلق عکس های چشم نواز، هنگام طلوع یا غروب خورشید است. در این زمان های روز، خورشید در پایین ترین حد خود قرار دارد و همین نکته باعث می شود تا نور جهت دار باشد و سایه ها بلند تر شوند.

ظهر معمولا بدترین زمان برای عکسبرداری است، چرا که شدت زیاد نور اجازه خلق جزئیات سایه ها را نمی دهد و در نتیجه تصاویری ایجاد می شود که بدون روح و هنر هستند.

عکسی از هنگام غروب خورشید
عکسی از هنگام غروب خورشید

اگر منظره به خصوصی را در نظر دارید، ارزشش را دارد که ساعت خود را کوک کنید و برای ثبت بهترین عکس از نور هنگام طلوع خورشید استفاده کنید. اگر زمان دارید، می توانید در ساعت دیگر از روز هم به مکان قبلی برگردید و تفاوت عکس ها را خودتان مشاهده کنید.

حواستان به آب و هوا باشد

خلق یک تصویر خارق العاده , به طور کلی آب و هوا نقش مهمی در عکسبرداری در فضای باز ایفا می کند، ولی تاثیر آن در مناظر طبیعی بیشتر است. شرایط آب و هوایی مختلف صحنه شما را به کلی تغییر می دهد و هم چنین جو، فضا، نور و رنگ بندی عکس را هم عوض می کند. اما فکر نکنید که آب و هوای بد به معنای عکس های بد است.

من شخصا عکس هایی با اتمسفر تاریک از منظره ای را دوست دارم که پر از ابر های طوفانی در آسمان باشد. اغلب اوقات نوری که بعد از طوفان تابیده می شود می تواند عکس ها را دراماتیک کند. بنابراین وقتی هنگام گردش طبیعی باران شروع به باریدن کرد، ناامید نشوید و به عکس هایی که می توانید بعد از آن ثبت کنید فکر کنید.

بدترین شرایط آب و هوایی، آسمان صاف و خاکستری است که هیچ ابری به صفحه نما نمی دهد و نور جالبی هم روی زمین نیست و کنتراست درستی هم در صحنه جلوی دوربین دیده نمی شود.

بهتر است اپلیکیشن های آب و هوای مناسب و دقیقی در اسمارت فون خود نصب کنید و بر اساس پیش بینی های آن به عکسبرداری بروید. تا وقتی که لباس های مناسب و ضد آبی با خود آورده باشید، از پس هر نوع شرایط آب و هوایی بر خواهید آمد.

با دوربین های عریض و زوم هم عکسبرداری کنید

اگر اسمارت فون شما یک دوربین عریض دارد، زمانش رسیده که از آن استفاده کنید. و همانطور که اشاره کردیم، اگر دوربین عریضی در دستگاه شما تعبیه نشده، می توانید از لنز های ثانویه هم استفاده کنید تا چنین افکت هایی به عکس خود ببخشید.

یک نمونه عکس با دوربین عریض
یک نمونه عکس با دوربین عریض

عکس های فوق عریض می توانند بسیار چشم نواز و خاص باشند، چرا که می توانند بخش زیادی از صحنه را در قابل خود جای دهند. نوک قله ها که در شرایط دیگر بیرون از فریم قرار می گرفتند، حالا می توانند تمام شکوه خود را به نمایش بگذارند، در حالیکه رودخانه هم بهتر می توانند خود را نشان دهند.

ولی وقتی صحنه را با دوربین فوق عریض زیر نظر گرفتید و عکس خود را ثبت کردید، می توانید از دوربین تله فوتو گوشی هم استفاده کنید تا روی جزئیات خاصی از صحنه هم تمرکز کنید. به دنبال شکل های جالب سنگ ها، الگو های خاص در منظره یا شکل های غیرعادی طبیعی بگردید و با دوربین تله فوتو از آن ها عکس بگیرید.

تمرکز روی ترکیب بندی

احتمالا با خود فکر کرده اید که استفاده از عریض ترین زاویه دید به خودی خود می تواند یک عکس طبیعت عالی را ایجاد کند، اما مسئله این نیست. در واقع، برای گرفتن بهترین نتیجه از عکس های عریض باید بیشتر از همیشه به ترکیب بندی عکس دقت کنید.

پیش زمینه

به المان های پیش زمینه و جلوی عکس توجه کنید. درخت، سنگ های جلبک زده و حتی گل های وحشی می توانند برای جلب نظر بیننده به صحنه مورد استفاده قرار بگیرند. وقتی در بالای تپه در حال ثبت عکس هایتان هستید، به اطراف خود نگاه کنید و به دنبال چیزی باشید که بتوانید با آوردن به قاب، جلوه بهتری به عکس خود بدهید.

نمونه کامل یک عکس ترکیب بندی شده
نمونه کامل یک عکس ترکیب بندی شده

خطوط ممتد

خطوط ممتد هم یک المان عالی برای جستجوی یک ترکیب بندی هوشمندانه برای عکس های مناظر است. هنگام عکسبرداری به پیاده رو ها، دیوار ها و یا به طور کلی هر چیز بلند و طویل دیگری که راه خود را در صحنه باز کرده اند، توجه کنید. دقیقا همین دیدگاه است که به بیننده این اجازه را می دهد تا رد خط را بگیرد و تمام عکس را با دقت بیشتری نگاه کند.

افق های مستقیم

اگر اسمارت فون شما خطوط جدولی یا ابزاری جانبی به نمایشگر اضافه می کند، از آن استفاده کنید تا مطمئن شوید که خط افق صاف و مستقیم باشد. همچنین دوباره بررسی کنید که بخش بالایی سوژه از قاب بیرون نزده باشد، چه یک کوه باشد، یا یک ساختمان یا درخت های سر به فلک کشیده. یادتان باشد، هنگام ویرایش می توانید خیلی از تنظیمات را پیاده کنید، اما یک ترکیب بندی بد را هیچگاه نمی توانید بهتر کنید.

استفاده از اپلیکیشن ویرایش تصویر

وقتی دکمه شاتر را لمس می کنید، عکس شما آماده نیست، چرا که چند تغییر کوچک در اپلیکیشن ویرایش تصویر می تواند عکس ساده و غیر حرفه ای شما را به یک شاهکار هنری تبدیل کند.

Adobe Lightroom Mobile

اپلیکیشن ویرایش تصویر مورد علاقه من، Adobe Lightroom Mobile است ولی از Snapseed گوگل هم تصاویر خوبی به دست آوردم که البته می توانید به صورت رایگان از فروشگاه های اپلیکیشن اندروید و iOS دانلود و نصب کنید. اول از همه تراز سفیدی عکس را تغییر می دهم تا رنگ ها طبیعی و دقیق تر شوند و یا برای یک غروب خورشید رنگ ها را گرم تر می کنم. اینجاست که عکسبرداری با فرمت RAW می تواند بسیار کارآمد و مفید باشد.

نمونه ویرایش شده
نمونه ویرایش شده
نمونه ویرایش نشده
نمونه ویرایش نشده

بعد از آن اکسپوژر یا نوردهی را تغییر می دهم تا هایلایت ها و سایه ها را مرتب کرده و یک آسمان روشن را بهتر تحت کنترل بگیرم و یا سایه های پیش زمینه را بهتر کنم. اندکی کنتراست بیشتر هم می تواند جلای بیشتری به رنگ ها و به کل عکس بدهد.

توصیه ی آخر

توصیه من به شما این است که یک فنجان قهوه درست کنید، یک جای راحت بشینید و آنقدر با اسلاید های مختلف بازی کنید تا به نتیجه مطلوب خود برسید. فیلتر های مختلف را امتحان کنید، چندین لایه فیلتر و افکت مختلف را روی هم قرار دهید و دوباره آن را ذخیره و دوباره وارد اپلیکیشن کنید. یادتان باشد که هیچ راه درست یا غلطی در ویرایش تصویر وجود ندارد، بنابراین از بازی ها با تنظیمات لذت ببرید، چرا که اگر از نتیجه راضی نبودید، همیشه می توانید به عکس اصلی و اورجینال خود باز گردید.

امیدوارم این مقاله بتواند عامل محرک و الهام بخشی برایتان باشد تا به دل طبیعت زده و چند عکس خوب بگیرید. اگر شما هم نکته یا نظر خاصی از نوع عکسبرداری دارید تا دیگران هم بتوانند با استفاده از آن ها عکسی چشم نواز بگیرند، می توانید در بخش نظرات آن را به اشتراک بگذارید.

امیدوارم از عکس های جدیدتان لذت ببرید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا