اخبار

احتمال متوقف کردن کپی کردن کلیپ ‌بورد iOS در لینکدین

احتمال متوقف کردن کپی کردن کلیپ ‌بورد iOS در لینکدین به ‌روزرسانی iOS 14 نشان داد که بسیاری از اپلیکیشن‌ها به کلیپ ‌بورد دستگاه کاربران دسترسی دارند و اکنون یکی پس از دیگری، دسترسی را حذف می ‌کنند.

لینکدین اعلام کرد که دسترسی و کپی کردن محتوا از دستگاه های iOS را متوقف خواهد کرد. پس از عرضه‌ نسخه‌ آزمایشی iOS 14، قابلیت‌ های متمرکز بر حریم خصوصی این سیستم‌ عامل مورد بررسی موشکافانه‌ی کاربران و کارشناسان علاقه مند قرار گرفت.

توضیحات

یکی از قابلیت‌های حریم خصوصی، درصورت دسترسی اپلیکیشن‌ها به کلیپ‌ بورد، به کاربر هشدار می ‌‌دهد. تیک‌ تاک، اولین اپلیکیشنی بود که نامش در میان سرویس‌های با دسترسی به کلیپ بورد دیده شد. پس از آن که اپلیکیشن چینی اعلام کرد دسترسی را متوقف خواهد کرد، فهرست دیگری از بیش از ۵۰ اپلیکیشن با دسترسی به کلیپ ‌بورد iOS منتشر شد. اکنون بزرگ ‌ترین شبکه‌ اجتماعی متمرکز بر کسب ‌و کار ادعا می‌کند که قابلیت ناقض حریم خصوصی را در نسخه ‌های بعدی، برطرف خواهد کرد. مدیران لینکدین می ‌گویند دسترسی اپلیکیشن به کلیپ ‌بورد، یک باگ نرم ‌افزاری بوده است.

معاون ارشد بخش مهندسی لینکدین، اران برگر، در مصاحبه‌ ای جزئیات عملکرد قابلیت دسترسی به کلیپ‌بورد را این گونه توضیح داد. او می ‌گوید اپلیکیشن لینکدین برای «بررسی برابری» متن درحال تایپ کاربر و متن موجود در کلیپ ‌بورد، محتوای حافظه‌ موقت را کپی می‌ کند. البته او توضیحی درباره‌ی دلیل چنین بررسی ارائه نکرد. برگر درنهایت می‌‌ گوید لینکدین هیچ بخشی از محتوای موجود در کلیپ‌ بورد را نگه‌ داری یا منتقل نمی‌ کند.

لینکدین می‌‌گوید کپی کردن کلیپ‌ بورد یک باگ بوده است و به زودی برطرف می ‌شود

همان‌طور که گفته شد، نسخه‌‌ بتا توسعه ‌دهنده iOS 14 ، دسترسی اپلیکیشن ‌هایی همچون لینکدین را به کلیپ ‌بورد فاش کرد. قابلیت‌های حریم خصوصی جدید، درصورت کپی کردن محتوا از اپلیکیشن‌‌ها و دستگاه‌های دیگر هم به کاربر هشدار می‌دهد تا درصورت نیاز، دسترسی را متوقف کند. درمیان اپلیکیشن‌هایی که به کلیپ ‌بورد iOS دسترسی داشتند، نام‌های معتبر زیادی درکنار لینکدین و تیک ‌تاک دیده می‌ شود که پس از وارد کردن هر کاراکتر، کلیپ‌بورد دستگاه را کپی می ‌کنند.

از میان اپلیکیشن‌ هایی که به کلیپ‌ بورد iOS دسترسی داشتند، تیک ‌تاک بیش از همه‌ اپلیکیشن‌ها هدف انتقادهای جدی قرار گرفت. بسیاری، این اپلیکیشن محبوب را به جاسوسی متهم کردند. البته سخنگوی بایت‌ دنس (مالک تیک‌ تاک) اعلام کرد که دسترسی به کلیپ ‌‌بورد جزئی از قابلیت‌های ضد اسپم اپلیکیشن بوده است. نکته‌ مهم دیگر اینکه تیک ‌تاک، این قابلیت را در اندروید پیاده نکرده بود. به‌ هرحال شبکه‌ اجتماعی اعلام کرد که دسترسی را به ‌زودی متوقف می ‌کند.

با عرضه‌‌ عمومی بیشتر iOS 14 (که نسخه‌ بتا عمومی آن در هفته‌ های آتی منتشر می ‌شود)، قطعا شاهد بررسی‌ها و آزمایش‌های عمیق‌ تری ازسوی کاربران خواهیم بود. شاید نکات مخفی بیشتری به ‌لطف قابلیت‌های متمرکز بر امنیت و حریم خصوصی، فاش شود.

س

سپاس از وقتس که گذاشتید…

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا