برنامه نویسیرایانه ای

۱۰ برنامه نویس برتر در تمام دوران

۱- Dennis Ritchie

Dennis Ritchie
10 برنامه نویس برتر در تمام دوران

دنیس مک آلستر ریچی دانشمند کامپیوتر آمریکایی بود که ‘به شکل گیری عصر دیجیتال کمک کرد’. او زبان برنامه نویسی C و با همکار قدیمی Ken Thompson ، سیستم عامل یونیکس را ایجاد کرد. ریچی و تامپسون جایزه تورینگ را از ACM در سال ۱۹۸۳ ، مدال Hamming از IEEE در ۱۹۹۰ و مدال ملی فناوری را از رئیس جمهور کلینتون در ۱۹۹۹ دریافت کردند. ریچی وقتی در سال ۲۰۰۷ بازنشسته شد ، رئیس بخش تحقیقات نرم افزار سیستم Lucent Technologies بود.

۲- Bjarne Stroustrup

Bjarne Stroustrup
10 برنامه نویس برتر در تمام دوران

Bjarne Stroustrup دانشمند دانمارکی کامپیوتر است که از نظر ایجاد و توسعه زبان برنامه نویسی C ++ بسیار مورد توجه است. او یک استاد برجسته تحقیقاتی است و دارای دانشکده مهندسی در علوم کامپیوتر در دانشگاه A&M تگزاس ، استاد مهمان در دانشگاه کلمبیا است و در Morgan Stanley کار می کند.

۳- James Gosling

James Gosling

4- Linus Torvalds

Linus Torvalds

لینوس بندیکت توروالدز مهندس نرم افزار فنلاندی آمریکایی است که نیروی اصلی توسعه هسته لینوکس بود. او بعداً معمار اصلی هسته لینوکس شد و اکنون به عنوان هماهنگ کننده پروژه عمل می کند. او همچنین سیستم کنترل تجدید نظر Git و همچنین نرم افزار ثبت غواصی Subsurface را ایجاد کرد. وی به همراه شینیا یاماناکا ، از طرف آکادمی فناوری فنلاند ، جایزه فناوری هزاره ۲۰۱۲ را به عنوان قدردانی از ایجاد سیستم عامل منبع باز جدید برای رایانه ها که منجر به استفاده گسترده از هسته لینوکس می شود ، دریافت کرد.

۵- Anders Hejlsberg

Anders Hejlsberg

Anders Hejlsberg یک مهندس نرم افزار برجسته دانمارکی است که چندین زبان برنامه نویسی محبوب و تجاری موفق و ابزارهای توسعه را طراحی کرده است. او خالق زبان برنامه نویسی محبوب C#است. او نویسنده اصلی توربو پاسکال و معمار اصلی دلفی بود. او در حال حاضر برای مایکروسافت به عنوان معمار اصلی C# و توسعه دهنده اصلی در TypeScript کار می کند.

۶- Tim Berners-Lee

Tim Berners-Lee

سر تیموتی جان تیم برنرز لی که با نام TimBL  نیز شناخته می شود ، دانشمند کامپیوتر انگلیسی است که بیشتر به عنوان مخترع شبکه جهانی وب شناخته می شود. او در ماه مارس ۱۹۸۹ پیشنهادی برای سیستم مدیریت اطلاعات ارائه داد و اولین ارتباط موفق بین سرویس گیرنده پروتکل انتقال متن(HTTP) و سرور را از طریق اینترنت پیاده کرد. برنرز لی مدیر کنسرسیوم شبکه جهانی وب (W3C) است که بر توسعه مداوم وب نظارت می کند.

۷- Brian Kernighan

Brian Kernighan

برایان ویلسون کرنیگان دانشمند کامپیوتر کانادایی است که در آزمایشگاه های بل در کنار خالقان یونیکس کن تامپسون و دنیس ریچی کار می کرد و در توسعه یونیکس سهیم بود. او همچنین نویسنده زبان های برنامه نویسی AWK و AMPL است. نام کرنیگان از طریق نویسندگی اولین کتاب در زمینه زبان برنامه نویسی C با دنیس ریچی به طور گسترده ای مشهور شد.

۸- Ken Thompson

Ken Thompson

کنت تامپسون که معمولاً در محافل هکر به عنوان ken شناخته می شود ، از پیشگامان علوم رایانه آمریکایی است. تامپسون که بیشتر کار خود را در آزمایشگاه های بل انجام داد ، سیستم عامل اصلی یونیکس را طراحی و پیاده سازی کرد. او همچنین زبان برنامه نویسی B را که سلف مستقیم زبان برنامه نویسی C بود ، اختراع کرد و یکی از سازندگان و توسعه دهندگان اولیه سیستم عامل های پلان ۹ بود. از سال ۲۰۰۶ ، تامپسون در Google کار می کند ، جایی که او به طور مشترک زبان برنامه نویسی Go را اختراع کرد.

۹- Guido van Rossum

Guido van Rossum

Guido van Rossum یک برنامه نویس رایانه ای هلندی است که بیشتر به عنوان نویسنده زبان برنامه نویسی پایتون شناخته می شود. در جامعه پایتون ، ون روسوم به عنوان ‘دیکتاتور خیرخواه زندگی’ (BDFL) شناخته می شود ، به این معنی که او همچنان بر روند توسعه پایتون نظارت می کند و در صورت لزوم تصمیم می گیرد. وی از سال ۲۰۰۵ تا ۷ دسامبر ۲۰۱۲ در گوگل مشغول به کار بود ، جایی که نیمی از زمان خود را صرف توسعه زبان پایتون کرد. در ژانویه ۲۰۱۳ ، ون روسوم شروع به کار در Dropbox کرد.

۱۰- Donald Knuth

Donald Knuth

دونالد اروین کنوت دانشمند کامپیوتر ، ریاضیدان و استاد بازنشسته در دانشگاه استنفورد است. او نویسنده اثر چند جلدی ‘هنر برنامه نویسی رایانه’ است. کنوت را ‘پدر’ تجزیه و تحلیل الگوریتم ها می نامند. او به توسعه تجزیه و تحلیل دقیق پیچیدگی محاسباتی الگوریتم ها کمک کرد و تکنیک های ریاضی رسمی را برای آن سیستماتیک کرد. در این فرایند ، او نماد مجانبی را نیز رواج داد. کنوت خالق سیستم حروفچینی TeX ، زبان و سیستم رندر مربوط به تعریف فونت METAFONT و خانواده حروف چاپی Computer Modern است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا