اخباربرنامه نویسیتجارت الکترونیکتکنولوژیدانلود رایگانسایت و اپلیکیشننرم افزار

Coursera : دانشگاهی جامع برای همه

” ما با جهانی روبرو هستیم که در آن انسان در هرجا که باشد می تواند با دسترسی به بروزترین و جامع ترین منابع و مطالب آموزشی ، زندگی خود را دگرگون کند “

این شعار یکی از بزرگترین و بهترین مراکز آموزشی آنلاین دنیا می باشد. به دلیل همکاری با بیش از ۲۰۰ دانشگاه و کمپانی و مراکز آموزشی دیگر در سرتاسر دنیا ، وجود بالغ بر ۳۹۰۰ محتوای آموزشی و همچنین ثبت نام بیش از ۶۰ میلیون دانشجو از خدمات این دانشگاه آنلاین می باشد پس شاید بی راه نباشد که آن را بزرگترین دانشگاه آنلاین در بستر اینترنت بنامیم.

کورسرا (Coursera) یکی از بزرگترین پلتفرم های آموزشی آنلاین دنیا می باشد که در سال ۲۰۱۲ توسط دوتا از اساتید دانشگاه استنفورد به نام های Andrew Ng  و Daphne Koller تاسیس شد . در این وب‌سایت دوره‌های آنلاینی ارائه می‌شود که بیشتر آنها به صورت رایگان در دسترس عموم قرار دارد. این شرکت هم‌اکنون در شهر مانتاین ویو در کالیفرنیا مستقر است. کورسرا با دانشگاه‌ها و سایر سازمان‌ها به منظور ارائه‌ی دوره‌ها، تخصص‌ها و همچنین ارائه مدارک تحصیلی آنلاین در موضوعات مختلف همانند مهندسی، علوم انسانی، پزشکی، زیست شناسی، علوم اجتماعی، ریاضیات، کسب و کار، علوم رایانه، بازاریابی دیجیتال، علوم داده و … همکاری می‌کند. در فوریه سال ۲۰۱۷، Coursera  بیش از ۲۴ میلیون کاربر ثبت‌نام شده و بیش از دو هزار دوره آنلاین داشته است و در حال حاظر بیش از ۶۰ میلیون کاربر در این پلتفرم در حال یادگیری می باشند.

تاریخچه

همانطور که قبلا اشاره کردیم Coursera  در سال ۲۰۱۲ و توسط Ng و Koller تاسیس شد. آنان با استفاده از تجربه‌های آموخته خود، دوره‌های استنفورد خود را بطور آنلاین در پاییز ۲۰۱۱ ارائه کردند و پس از ترک استنفورد ، کورسرا را راه‌اندازی کردند. این سازمان با این هدف تاسیس شد که دانشگاه‌ها بتوانند دانش و مهارت‌های خودشان را با جهان به اشتراک بگذارند. در اوایا اساتید کورسرا دوره های خودرا به صورت آنلاین قرار می دادند و طی چند ماه، یادگیرندگان بیشتر از آن چیزی یاد می‌گرفتند که در طول کلاس درس می‌توانستند داشته باشند.  از آن به بعد ، پلتفرمی ایجاد شد که در آن هر کسی در هر کجا می‌تواند از دانشگاه‌های برتر دنیا و بهترین اساتید آموزشی ، آموزش‌ها را فرا بگیرد و همچنین پس از گذراندن آن دوره گواهی‌نامه کسب کند.

دانشگاه‌های پرینستون، استنفورد، میشیگان و پنسیلوانیا اولین دانشگاه‌هایی بودند که با کورسرا همکاری کردند. ارائه‌ دروس مجازی آن زمان آن قدر وسعت پیدا کرد که گستره آموزش‌های آنلاین از حوزه آموزش‌های دانشگاهی بیرون آمد. راهکار جدید ارائه‌ی تخصص‌ها (مجموعه ای از دوره‌هایی که مهارت‌های حول یک موضوع خاص ایجاد می کنند) و همچنین اعطای مدارک تحصیلی و ارائه‌ی محصول توسعه نیروی کار برای کسب و کارها و سازمانهای دولتی، توانست به Coursera اسم و رسم دیگری بخشد.

انواع دوره های آموزشی Coursera

در کورسرا (coursera) سه نوع دوره برگزار می شود:

  1. تعداد زیادی از دروس کورسرا، دوره‌های آموزشی دانشگاهی هستند و تکمیل کردن آنها معمولا ۴ تا ۶ هفته طول می‌کشد.
  2. گروه دوم، دوره‌های مهارت‌ محور یا تخصصی (specializations) و مربوط به مهارت‌ های شغلی هستند و ۴ تا ۶ ماه طول می‌ کشند.
  3. گروه سوم، دوره‌های تحصیلی با مدرک فوق لیسانس (degrees) هستند که یک تا سه سال طول می‌کشند.

یکی از بخش های جدید این وب سایت مربوط به مشاورۀ شغلی است (career) که در حال حاضر برای علوم داده که از آموزش‌های پرمخاطب کورسراست در دسترس است.

ضمنا دوره هایی با عنوان self paced وجود دارد که اگر شما سرعت یادگیری بالاتری دارید می توانید سریع تر دوره را به اتمام رسانید و به عبارت بهتر تنظیم مدت زمان آموزش در اختیار خودتان است.

تفاوت وب سایت کورسرا با دیگر وب سایت آموزشی نحوه تعامل با کاربر است. آموزش ها به صورت ویدیو ارائه شده و آزمون هایی در طی دوره برگزار می شود. در دروس مربوط به برنامه نویسی از کاربر می خواهند تا برنامه هایی را نوشته و به عنوان تمرین فایل آن را ارسال کنند.

نکته قابل ذکر در خصوص کلاس های این وب سایت، برگزاری آنها به زبان انگلیسی است. افرادی که در این دوره ها شرکت می کنند بایستی تسلط نسبی به زبان انگلیسی داشته باشند. ویدیو ها اغلب زیر نویس انگلیسی دارند و البته کورسرا از کسانی که زیر نویس فارسی برای ویدیو ها تهیه کنند، استقبال می کند

البته امکان دانلود دروس فراهم شده و افراد می توانند ویدیوهای آموزشی خود را دانلود کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا