اپلیکشن هااخبارشبکه های اجتماعی

احتمال متوقف کردن دسترسی به کلیپ بورد iOS در tiktok

احتمال متوقف کردن دسترسی به کلیپ بورد iOS در tiktok در نسخه‌ بتا از iOS 14 قابلیتی دیده می ‌شد که دسترسی اپلیکیشن tiktok به کلیپ ‌بورد کاربر را نمایش می ‌داد. tiktok اعلام کرد این قابلیت را حذف می‌ کند.

کلیپ‌ بورد بخشی از حافظه‌ ذخیر‌سازی دستگاه‌ های پردازشی است که در زمان کپی کردن هر نوع محتوا، آن را به‌صورت موقت نگه‌ داری می‌کند. نسخه‌ بتا iOS ۱۴ قابلیتی متمرکز بر شفاف ‌سازی عملکرد اپلیکیشن‌ ها در حوزه‌ ی حریم خصوصی دارد.

البته این دسترسی در سال گذشته افشا شده بود و تیم توسعه‌ دهنده تعهد داد که آن را حذف کند. اطلاعات جدید نشان می‌ دهد که دسترسی هنوز ادامه دارد وtiktok مجددا تعهد داد که آن را حذف خواهد کرد.

در iOS 14 وقتی یک اپلیکیشن به کلیپ‌ بورد دستگاه کاربر دسترسی داشته باشد، یک اعلان هشدار برای او نمایش داده می‌ شود. کاربران نسخه‌ بتا متوجه شدند کهtiktok به‌ صورت پیوسته کلیپ ‌بورد را بررسی می ‌کند. حتی در زمانی ‌که اپلیکیشن در پس‌ زمینه دستگاه اجرا می ‌شود، باز هم محتوای کلیپ ‌بورد را تحت بررسی دارد.

شرکت چینی مادرtiktok، ByteDance که در پکن فعالیت می ‌کند، در ابتدای سال جاری در مصاحبه با رسانه‌ هایی همچون تلگراف اعلام کرده بود که دسترسی به کلیپ ‌بورد دستگاه کاربران را متوقف می‌ کند، اما تاریخ دقیقی را مشخص نکرد. مجددا یادآور می ‌شویم که اخبار و افشاسازهای جدید، خلاف این موضوع را نشان می ‌دهند. 

سخنگوی تیک ‌تاک در بیانیه ‌ای ایمیلی که برای ورج ارسال شد، می‌ گوید شرکت یک به ‌روز رسانی جدید برای اپلیکیشن در اپ استور ارائه کرده است که قابلیت مذکور را حذف می ‌کند. قابلیت مذکور، به ‌نام رویکرد «ضد اسپم» در تیک ‌تاک وجود داشت.

نکته قابل توجه این است که طبق گفته‌ tiktok، قابلیت جدید هیچ ‌گاه برای کاربران اندروید عرضه نشد.

بیانیه اخیر تیک‌ تاک پیرامون این بحث ‌: پس از عرضه‌ نسخه‌ بتا iOS 14 در تاریخ ۲۲ ژوئن، کاربران در هنگام استفاده از برخی از اپلیکیشن‌ های مشهور، اعلان‌ هایی را مشاهده کردند. برای تیک‌ تاک، اعلانی به نمایش در می‌ آید که مرتبط با قابلیتی متمرکز بر رویکرد ضد اسپم است. این قابلیت، متن‌های تکراری با هدف ارسال اسپم را تشخیص می‌ داد. درنهایت ما به حفظ حریم خصوصی کاربران و شفاف‌سازی درباره‌ی نحوه‌ی عملکرد اپلیکیشن خود متعهد هستیم.

تیک‌ تاک در گذشته هم به‌خاطر مشکلات امنیتی متعدد، تحت انتقاد های جدی قرار داشت. آن‌ها در فوریه‌ ۲۰۱۹ مجبور به پرداخت ۵/۷ میلیون دلار به کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده شدند. دلیل جریمه، نقض احتمالی قانون حفاظت از خریم خصوصی کودکان، COPPA بود. تیک‌ تاک قبلا به کودکان زیر ۱۳ سال اجازه می‌داد تا بدون نظارت و اجازه‌ی والدین، در اپلیکیشن ثبت ‌نام کنند.

بسیاری از سازمان‌های دولتی و نظامی ایالات متحده، استفاده از اپلیکیشن تیک‌ تاک را در دستگاه‌های هوشمند متعلق به سازمان ممنوع کرده‌اند. از میان آن‌ها می‌ توان به نیروی دریایی، نیروی ارتش، وزارت امور خارجه، وزارت امنیت میهن و سازمان امنیت حمل ‌ونقل اشاره کرد. که دلیل آنها هم کاملا روشن است زیرا سازمان ‌های دولتی ایالات متحده اعتقاد دارند شرکت مالک تیک ‌تاک، با دولت چین ارتباط دارد.

سپاس از وقتی که گذاشتید…

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا