Wordاپلیکشن هاترفند هاترفند های ویندوزمایکروسافت آفیس

چگونه خط کش ورد را فعال کرده و از آن استفاده کنیم؟

چگونه خط کش ورد را فعال کرده و از آن استفاده کنیم؟ابزار خط کش در مایکروسافت ورد (Microsoft Word) راهی ساده برای اطمینان از تراز بودن قسمت‌های مختلف فایل شماست. همچنین، خط کش به شما این امکان را می‌دهد تا به سرعت حاشیه‌ها و تورفتگی را در کار خود تنظیم کنید.

چگونه خط کش ورد را فعال کرده و از آن استفاده کنیم؟

نحوه نمایش خط کش در مایکروسافت ورد

برای نشان دادن خطوط افقی و عمودی در ورد، کافی است مراحل زیر را انجام دهید:

  • به برگه View در نوار اصلی بروید.
  • روی کادر انتخاب خط کش کلیک کنید.

سپس باید خط کش‌ها را در بالا و حاشیه سمت چپ در نمای Print Layout نمایش دهید. سپس می‌توانید واحد اندازه گیری را متناسب با نیاز خود تغییر دهید.

نحوه استفاده از تب‌های تورفتگی (Indentation)

چگونه خط کش ورد را فعال کرده و از آن استفاده کنیم؟همچنین باید بتوانید برخی از اشکال سفید را در لبه خط کش مشاهده کنید. می‌توانید از این موارد برای تنظیم سریع تورفتگی‌ها در یک سند استفاده کنید. تنها کاری که باید انجام دهید، این است که مکان نما را در متن مورد نظر خود قرار دهید، سپس شکل مربوطه را روی خط کش بکشید. ترفند کار این است که مطمئن شوید برگه صحیح را انتخاب کرده‌اید. برای این کار راه‌های زیر را انجام دهید:

  • برای تنظیم تورفتگی سمت چپ (یعنی تورفتگی متن از حاشیه سمت چپ)، شکل مستطیل را روی خط کش بکشید تا همۀ برگه‌ها به یکباره منتقل شوند. سپس این کار تمام متن پاراگراف که مکان نما را در آن قرار داده‌اید را تنظیم می‌کند.
  • برای افزودن یا تنظیم تورفتگی خط اول، پیکان را در بالای خط کش بکشید. این فقط خط اول پاراگراف که مکان نما را در آن قرار داده‌اید را نشان می‌دهد.
  • برای یک تورفت آویزان، مثلث را درست بالای شکل مستطیل انتخاب کنید و آن را حرکت دهید (این کار زبانه تورفت چپ را منتقل می‌کند). با انجام این کار، هر خط در پاراگراف انتخاب شده و بعد از خط اول دچار تورفتگی می‌شود.
  • برای تنظیم تورفتگی سمت راست، کافی است روی فلش سمت راست کلیک کنید و آن را بکشید. با این کار متن از حاشیه سمت راست به حالت تورفته در می‌آید.

خط کشی صفحه با استفاده از Underline

چگونه خط کش ورد را فعال کرده و از آن استفاده کنیم؟یکی از سریعترین راه‌ها برای ایجاد یک صفحه خط کشی شده در فایل ورد استفاده از underline است. به این صورت که با استفاده از Tab فضاهای خالی و فاصله در ورد word ایجاد کنید و سپس با select کردن آن‌ها و استفاده از کلید‌های Ctrl+U خط کشی‌های مورد نظر را انجام دهید. همچنین دکمه underline نیز در قسمت Font در ورد موجود است که می‌توان با استفاده از آن نیز انجام داد. 

کشیدن خط با استفاده از Horizontal Line Tool

شما همچنین می توانید با استفاده از ابزار Horizontal Line یک خط را درون یک سند ورد ایجاد کنید. برای انجام این کار کافی است که مراحل زیر را دنبال کنید.

۱- ابتدا مکان نمای خود را در جایی قرار دهید که می خواهید یک خط را بکشید.

۲- اکنون بر روی تب Home کلیک کنید که در بالای گوشه سمت چپ قرار دارد. توجه داشته باشید هنگامی که یک سند ورد را باز می کنید به صورت پیش فرض تب Home انتخاب می شود.

۳- حال به بخش Paragraph بروید و بر روی منو کشویی گزینه Borders کلیک کنید.

۴- با باز شدن منو کشویی گزینه Horizontal Line را انتخاب کنید. اکنون در سند ورد شما یک خط ورد ایجاد خواهد شد. اگر قصد دارید این خط را ویرایش کنید، کافی است که بر روی آن دو بار کلیک کنید.

۵- هنگامی که برای ویرایش خط بر روی آن دو بار کلیک کنید، کادر محاوره ای Format Horizontal Line برای شما نمایش داده خواهد شد. با استفاده از گزینه های موجود در این کادر محاوره ای شما می توانید عرض، ارتفاع و رنگ خط خود را تغییر دهید و تراز آن را تنظیم کنید.

همچنین شما می توانید بر روی خط یک بار کلیک کنید و اندازه آن را تغییر دهید و یا آن را جا به جا کنید و کل خط را به مکان دیگر منتقل کنید.

استفاده از خط فاصله (—)

سه خط فاصله به صورت پشت سر هم بنویسید و سپس دکمه Enter را فشار دهید.

چگونه خط کش ورد را فعال کرده

استفاده از زیر خط (ـــ)

کافی است سه زیرخط را به شکلی پی‌درپی بنویسید و دکمه Enter را بزنید تا به خطی ضخیم‌تر دست پیدا کنید. برای نوشتن زیر خط می‌توانید دکمه Shift را همزمان با دکمه خط فاصله بزنید.

چگونه خط کش ورد را فعال کرده

استفاده از علامت مساوی (===)

دکمه علامت مساوی را سه بار روی کیبورد فشار دهید و بعد دکمه Enter را بزنید تا خطی دوتایی داشته باشید.

چگونه خط کش ورد را فعال کرده

استفاده از علامت ستاره (***)

با استفاده از سه علامت ستاره و فشردن دکمه Enter نیز، خطی متفاوت به دست خواهید آورد.

چگونه خط کش ورد را فعال کرده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا