اخبار

نگاهی به روند کاهشی اینترنت پهن‌باند در سال ۹۸

نگاهی به روند کاهشی اینترنت پهن‌باند در سال ۹۸ .بیشتر اوقات ما از سرعت پایین اینترنت مینالیم.و گاهی هم از سریع تمام شدن حجم اینترمان شکایت داریم.هر از گاهی وزارت ارتباطات به این مسئله وارد می شود.

گاهی حق را به مشترکان و گاهی حق را به اپراتور ها می دهد.

از همین رو خالی از لطف نیست تا نگاهی به تقسیم بندی های کلی اینترنت ایران بیندازیم.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی یان وظیه را بر عهده دارد.

و آمار شبکه‌ی ارتباطی کشور در سال ۹۸ را اعلام کرده است .

و همینطور رئیس هیئت مدیره‌ی شرکت ارتباطات زیرساخت نیز برنامه‌های زیرساخت ارتباطی کشور در سال ۹۹ را تشریح کرد.

نگاهی به روند کاهشی اینترنت پهن‌باند در سال ۹۸

آمار منتشر شده از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نشان می‌دهد در حال حاضر ۷۲ میلیون و ۴۳۱ هزار و ۵۹ نفر در ایران به اینترنت متصل هستند؛ ضریب نفوذ اینترنت در کشور ۸۷/۱۹ درصد در سال ۹۸ بوده است؛ درحالی‌که ضریب نفوذ اینترنت در سال ۹۷ رقم ۹۰/۷۸ درصد اعلام شده است. ضریب نفوذ اینترنت پهن‌باند ثابت در سال ۹۸ رقم ۱۰/۶۱ و ضریب نفوذ اینترنت پهن باند موبایل ۷۶/۵۸ درصد در سال ۹۸ بوده است.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات در بخش آمار حوزه‌ی تلفن همراه اعلام کرده است .

در سال ۹۸ بیش از ۱۱۶ میلیون و ۶۵ هزار نفر مشترک تلفن همراه در کشور وجود داشته و ضریب نفوذ موبایل برابر با ۱۳۹/۷۱ درصد بوده است. ضریب نفوذ موبایل در سال ۹۷ رقم ۱۱۳/۳۴ درصد با تعداد حدود ۹۳ میلیون و ۳۶ هزار کاربر بوده است. همچنین در بخش دیگر آمار نوشته شده است در سال ۹۸ بیش از ۸۶ درصد جاده‌های اصلی، فرعی و ریلی کشور تحت پوشش موبایل قرار گرفته‌

اروند توسعه ی اینترنت در ایران

شرکت ارتباطات زیرساخت در گزارشی وضعیت زیرساخت شبکه‌ی ارتباطی کشور را از لحاظ ظرفیت شبکه‌ی دسترسی، شبکه‌ی انتقال و شبکه‌ی دیتا در سال ۹۸ در مقایسه با سال ۹۷ مورد بررسی قرار داده است. این گزارش ها نشان می دهند که توسعه‌ی شبکه‌ی ارتباطی کشور در سال ۹۸ در سه شاخص ظرفیت شبکه‌ی اینترنت داخلی (IP)، شاخص ظرفیت پهنای باند شبکه‌ی انتقال و شاخص توسعه‌ی شبکه‌ی فیبرنوری بررسی می‌شود.

هم‌اکنون توان شبکه‌ی اینترنت داخلی به ۲۱ ترابیت بر ثانیه رسیده است.

و این نشان می‌دهد ظرفیت شبکه‌ی IP کشور در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ رشدی در حدود ۱۳/۵ درصد را تجربه کرده است. ظرفیت پهنای باند شبکه‌ی انتقال نیز به بیش از ۲۶ ترابیت برثانیه رسیده است یعنی شاخص ظرفیت پهنای باند شبکه‌ی انتقال نوری در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ رشد ۸/۴ درصدی داشته است.

گسترش شبکه‌ی فیبرنوری نیز در سال ۹۸ نسبت به پارسال، حدود ۱۸ درصد رشد داشته است.

و اکنون ۷۱ هزار کیلومتر فیبرنوری در کشور گسترده شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا