ترفند ها

۶ نکته در خرید حافظه SSD

در این مقاله از زرین هور میخواهیم به شما چند نکته مهم در خرید هارد SSD بیان کنیم که خیلی میتونه براتون کاربردی باشه.

۱_سرعت بیشینه بالا Maximum Speed

SSD

در دیسک های SSD بیشینه خواندن و نوشتن به ترتیب در حدود ۴۰۰ و ۳۰۰ مگابایت بر ثانیه است. در نظر داشته باشید که ممکنه این اعداد دقیقا درست نباشد ولی تفاوت زیادی نیز دارند.

۲_ سرعت حقیقی بالا

ممکن است تولید کنندگان SSD اعداد حقیقی مربوط به سرعت خواندن/نوشتن را اعلام نکنند، با این حال آنقدر نقل و انتقال داده ها در این دست دیسک ها سریع است، که سرعت بالای کار تقریبا تضمین شده است. اگر مایلید از سرعت های حقیقی خواندن/نوشتن SSDها اطلاع پیدا کنید، میتوانید به سایت های مختلف سر بزنید و بررسی هایی که از SSD های مختلف وجود دارد را بخوانید.

۳_ سلول های چندگانه ذخیره اطلاعات NAND

در خرید SSD با دو نوع دیسک مواجه هستید: دیسک هایی که دارای سلول ذخیره اطلاعات چندلایه(MLC) یا سلول های تک لایه (SLC) هستند. تفاوت اصلی بین این دو نوع اینه که در نمونه چند لایه، در هر سلول حافظه می توان اطلاعات بیشتری را ذخیره کرد. از طرفی ساخت سلول های حافظه تک لایه ارزان تر بوده و برای عموم کاربران با بودجه محدود مناسب تر هستند. اما عیب سلول های حافظه چندلایه، میزان خطای زیاد در آنهاست به همین دلیل بهتر است در چنین مواردی، محصولی خریداری شود که مجهز به سامانه عیب یابی و رفع(ECC) است.

۴_ پشتیبانی از اتصالات ساتا ۳ (SATA)

SSD

اغلب SSD ها از اتصالات ساتا (SATA) بهره میبرند، با این وجود همه آنها مجهز به جدید ترین سامانه اتصالی ساتا ۳ نیستند. نرخ تبادل اطلاعات در انواع اتصالات ساتا ۱ ، ۲ و ۳ به ترتیب برابر با ۱.۵ ، ۳ ، ۶ گیگابایت بر ثانیه است. برای اطمینان از اینکه SSD از حداکثر پهنای باند ممکن بهره ببرد، لازم است تا این دستگاه از ساتا ۳ بهره‌مند باشد.اگر این طور هم نباشد هم جای حساسیت زیاد ندارد زیرا اتصالات ساتا ۲ یا ۱ نیز میتواند نیازمندی های کاربران را پاسخ دهد.

۵_ قابلیت عیب یابی و رفع(ECC)

این قابلیت یکی از کلیدی ترین خصوصیاتی است که یک SSD باید آن را داشته باشد. با این قابلیت SSD شما قادر به تشخیص ایرادات عمومی و رفع آنها خواهد بود و به شما کمتر با فایل های خراب مواجه میشوید. مسلما SSD ای که دارای قابلیت عیب یابی و رفع است نسبت به سایر SSDها اولویت بالاتری دارد.

۶_ تاریخچه اعتبار و اطمینان به SSDها

اطمینان پذیری یکی از مبهم ترین ویژگی ها برای ارزیابی SSD است ولی با ترفند هایی میتوانید به اطمینان برسید. در ابتدا به دنبال محصولاتی باشید که شرکت های با سابقه در این حوزه آن را ساخته باشند. از آنجا که فناوری ساخت SSDها تازه است، بهتر است از کمپانی های تازه کار در ان مورد دوری کنید.


بیشتر بخوانید:

تقویت سیگنال مودم wifi


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا